Υψηλάντεια 2014 - Αποτελέσματα & Φωτογραφίες

Με απόλυτη επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 4Μαΐου 2014 το τουρνουά RapidChess με αξιολόγηση FIDE, που πραγματοποιείται κάθε χρόνο στα πλαίσια των πολιτιστικών εκδηλώσεων «Υψηλάντεια»,  με τη συνεργασία του Μορφωτικού Ποντιακού Συλλόγου «Αλέξανδρος Υψηλάντης» της Νέας Τραπεζούντας και των σκακιστικών συλλόγων της πόλης μας (Σ.Ο. Κατερίνης και Σ.Ο. Π.Κ.Δ. Κατερίνης).

            Στην κατάμεστη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Μ.Π.Σ. «Αλέξανδρος Υψηλάντης», στη Νέα Τραπεζούντα της Πιερίας, βρέθηκαν 138 σκακιστές και σκακίστριες, όλων των ηλικιών, από συλλόγους της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ, αλλά και από άλλες περιοχές της χώρας, που μέσα σε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα αγωνίστηκαν για τη χαρά της συμμετοχής και τη διάκριση, στα πλαίσια πάντα του «ευ αγωνίζεσθαι» και τη ευγενούς άμιλλας που διακρίνει το σκάκι από τα υπόλοιπα αθλήματα.

            Αναλυτικά, οι συμμετέχοντες χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ, το ένα για σκακιστές ηλικίας από 13 ετών και άνω (Group“A”), και το άλλο για σκακιστές ηλικίας 12 ετών και κάτω (Group“B”). Διακρίσεις (μετάλλια) θα λάμβαναν οι τρεις πρώτοι νικητές του «Α» Group, ο πρώτος νικητής του «Β» Group, και οι τρείς πρώτοι/ες σκακιστές/ριες των ηλικιακών κατηγοριών Under16, Under14, Under12, Under10, Under08.

            Οι βραβεύσεις έχουν ως εξής  :

 

Για το «Α» Group(ηλικία 13+)

           

Γενική Κατηγορία

1η θέση : Μηνάς Ιωάννης, με 7β. της Λέσχης Πολιτισμού Φλώρινας

2η θέση : Κοσμίδης Ιωάννης, με 5 ½ β. του Σκακιστικού Ομίλου Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»»

3η θέση : Λαδόπουλος Ιωάννης, με 5 ½ β. του Π.Σ.Σ. Κηφισιάς Σερρών

 

Κατηγορία Under16(αγόρια)

1η θέση : Παπαδόπουλος Ζήσης, με 5β. της Λέσχης Πολιτισμού Φλώρινας

2η θέση : Προκοπίου Ιωάννης, με 4 ½ β. του Σκακιστικού Ομίλου Κατερίνης

3ηθέση : Κοσμίδης Νικόλαος, με 3 ½ β. του Σκακιστικού Ομίλου Πτολεμαϊδας «Πτολεμαίος»

 

Κατηγορία Under16 (κορίτσια)

1η θέση : Τσεμπερλίδου Γεωργία, με 3β. της Σκακιστικής Ακαδημίας Πτολεμαϊδας «Σκακιστάκος»

2η θέση : Καραμητάνη Αγγέλα, με 2β. της Σκακιστικής Λέσχης Φλώρινας

 

Κατηγορία Under14(αγόρια)

1η θέση : Δάνης Χρυσοβαλάντης, με 5β. του Π.Α.Σ. Εδεσσαίων Σκακιστών «8x8»

2η θέση : Τολιόπουλος Κωνσταντίνος, με 4β. του Π.Σ.Σ. Κηφισιάς Σερρών

3η θέση : Τσιδαρίδης Γεώργιος, με 4β. του Γ.Σ. Ποντοκώμης

 

Κατηγορία Under14(κορίτσια)

1η θέση : Λιούρη Αναστασία, με 3β. της Σκακιστικής Ακαδημίας Πτολεμαϊδας «Σκακιστάκος»

 


 

Για το «Β»  Group(ηλικίας έως 12 ετών)

 

 

Νικητής του «Β» Groupαναδείχθηκε ο σκακιστής του Σκακιστικού Ομίλου Κατερίνης Βαρδάκας Γρηγόρης που συγκέντρωσε 7 βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια.

 

Κατηγορία Under12(αγόρια)

1η θέση : Βαρδάκας Γρηγόρης, με 7β. του Σκακιστικού Ομίλου Κατερίνης

2η θέση : Ανδρονίκου Κωνσταντίνος, με 6β. του Ο.Σ. Γιαννιτσών

3η θέση : Παπαδημητρίου Αλέξανδρος, με 6β. Σκακιστικής Ακαδημίας Πτολεμαϊδας «Σκακιστάκος»

 

Κατηγορία Under12(κορίτσια)

1η θέση : Σερταρίδου Αικατερίνη, με 5β. του Φ.Σ. «Αριστοτέλης» Φλώρινας

2η θέση : Τσιρανίδου Βασιλική, με 5β. του Σκακιστικού Ομίλου Πτολεμαϊδας «Δούρειος Ίππος»

3η θέση : Πατρίκη Αλεξάνδρα, με 5β. της Λέσχης Πολιτισμού Φλώρινας

 

 

Κατηγορία Under10 (αγόρια)

1η θέση : Παπαγιάννης Αστέριος, με 6β. του Σκακιστικού Ομίλου Κατερίνης

2η θέση : Βουτσκίδης Ιωάννης, με 5 ½ του Σκακιστικού Ομίλου Πτολεμαϊδας «Πτολεμαίος»

3η θέση : Βαρδάκας Πέτρος, με 5β. του Σκακιστικού Ομίλου Κατερίνης

 

Κατηγορία Under10(κορίτσια)

1η θέση : Ιορανίδου Σοφία, με 4β. του Σκακιστικού Ομίλου Κατερίνης

2η θέση : Λιούρη Στυλιανή, με 4β. του Σκακιστικού Ομίλου Πτολεμαϊδας «Δούρειος Ίππος»

3η θέση : Σιδηροπούλου Σοφία, με 4β. της  Σκακιστικής Ακαδημίας Πτολεμαϊδας «Σκακιστάκος»

 

Κατηγορία Under08(αγόρια)

1η θέση : Καραμητάνης Λάζαρος, με 5β. της Λέσχης Πολιτισμού Φλώρινας

2η θέση : Λιόλιος Γεώργιος, με 5β.  του Σ.Ο. Βέροιας

3η θέση : Ελευθεριάδης Αριστοτέλης, με 4β. του Σ.Ο.Π.Κ.Δ. Κατερίνης

 

Κατηγορία Under08(κορίτσια)

1η θέση : Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα, με 3β. της Σ.Ε. Βόλου

2η θέση : Λιούρη Αναστασία, με 3β. της Σκακιστικής Ακαδημίας Πτολεμαϊδας «Σκακιστάκος»

3η θέση : Βαρδάκα Σοφία, με 2 ½ β. από την Κατερίνη

 

ΟΜΑΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(λαμβάνονται υπόψη οι επιδόσεις των δύο καλύτερων σκακιστών της κάθε ομάδας στις δύο κατηγορίες)

 

 

1η θέση  Σ.Ο. Κατερίνης (23,5 β.)

2η θέση  Λ.Π. Φλώρινας  (22 β.)

3η θέση  Πτολεμαίος Πτολεμαϊδας (18,5 β.)

4η θέση  Π.Σ.Σ.Κ. Σερρών (18,5 β)*

 

 

(εφαρμόστηκαν τα κριτήρια άρσης της ισοβαθμίας)

 

Τέλος, αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους όσους εργάστηκαν για να διεξαχθεί με επιτυχία και η φετινή διοργάνωση. Στον υπεύθυνο των αγώνων κ. Δημήτρη Γκούτζιο που εδώ και χρόνια είναι η ψυχή της όλης προσπάθειας, στον διαιτητή κ. Σημαιοφορίδη Σταύρο που με τις γνώσεις του βοήθησε στην επίλυση κάθε ζητήματος που παρουσιάστηκε, στον υπεύθυνο κληρώσεων Δημήτρη Σιδηρόπουλο, στο Σάκη Προκοπίου για την βοήθειά του τόσο διαιτητικά, όσο και στην διαδικασία των κληρώσεων, αλλά και προς σύσσωμο το διοικητικό συμβούλιο του Μορφωτικού Ποντιακού Συλλόγου Νέας Τραπεζούντας «Αλέξανδρος Υψηλάντης», χωρίς την αρωγή του οποίου θα ήταν πολύ πιο δύσκολο το όλο εγχείρημα. Σημαντική και η συμβολή της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. στην υλικοτεχνική υποστήριξη της διοργάνωσης (ρολόγια, σκακιέρες κ.α.).

 Η εντυπωσιακή αύξηση των συμμετοχών της φετινής διοργάνωσης – 138 φέτος έναντι 115 το 2013 – αποτελεί προϊόν του αυξημένου κύρους που απέκτησε με πολύ κόπο και στη διάρκεια του χρόνου του σκακιστικό τουρνουά «Υψηλάντεια», χάρη στην αγάπη των ανθρώπων του σκακιστικού χώρου της Πιερίας, και ιδιαίτερα αξίζει εδώ να αναφέρουμε τη συμβολή του προέδρου του Σ.Ο. Κατερίνης κ. Στέφανου Βαρδάκα, και άλλων ακόμη φίλων του αθλήματος στο νομό.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλους όσους συμμετείχαν (σκακιστές, συνοδούς) και ευελπιστούμε να ξαναβρεθούμε του χρόνου τέτοιες μέρες ξανά στη Νέα Τραπεζούντα.

 

                                        

 

          

Σχόλια  

+1 #2 Γιώργος 06-05-2014 14:50
Perimenoume kai allo fotografiko yliko kai apo tis aponomes episis an ginetai.
Παράθεση
+3 #1 Ηλίας 05-05-2014 00:31
Αν δε με απατά η μνήμη μου η φετεινή διοργάνωση πρέπει να είναι η πρώτη στην οποία οι νικητές και των δύο γκρουπ αναδείχθηκαν με το απόλυτο σκορ. Θερμά συγχαρητήρια στο Γιάννη Μηνά και στο Γρηγόρη Βαρδάκα για την εξαιρετική επίδοσή τους.
Παράθεση

Προσθήκη νέου σχολίου


Κωδικός ασφαλείας
Ανανέωση

Καλωσηρθατε!

Καλωσήρθατε στο διαδικτυακό τόπο του Σκακιστικού Ομίλου Κατερίνης! Ευελπιστούμε αυτός ο χώρος να σας προσφέρει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και να σας φέρει πιο κοντά στον Όμιλο μας!
Ο Σύλλογος μας στεγάζεται σε αίθουσα του Ιδιωτικού Σχολείου Πλάτων, στη Γανόχωρα, και κάθε Σάββατο και Τετάρτη πραγματοποιούνται μαθήματα σε αρχάρια παιδάκια 6-12 ετών από τους προπονητές της ομάδος Γκούτζιο Δημήτριο και Βαρδάκα Στέφανο.

 

ΡΥΘΜΙΣΗ

Συνδεθείτε μαζί μας:

Συνδυασμοι

Καιρος

O καιρός σήμερα